Ako šikovne zariadiť detskú izbu

Účelom detskej izby je to, aby dieťa malo svoj priestor, kde môže príjemne tráviť čas, či už s priateľmi alebo osamote. Samozrejmosťou v detskej izbe je detský nábytok. Izba by ním však nemala byť preplnená, aby poskytovala dieťaťu dosť voľného priestoru na hru. Aký by mal byť teda detský nábytok, ktorý spĺňa účel, ale aj estetickú funkciu?

Úložné priestory

Tie sú asi najdôležitejšie v každej detskej izbe. Pretože deti majú spravidla obrovské množstvo hračiek, ale aj kníh, či pomôcok na maľovanie. A samozrejme, oblečenia. Takže je jasné, že jediná skrinka nemôže dostatočne splniť funkciu úložného priestoru. Pouvažujte teda o týchto tipoch na úložné priestory:

  • Nainštalujte nástenné stojany na knihy a hračky, namiesto tých, ktoré sú postavené na podlahe. Ušetríte tak veľa miesta.
  • Malé hračky alebo stavebnice umiestnite do úložných boxov, či košíkov z prútia.
  • Pamätajte, že detský nábytok nesmie byť príliš vysoký. Dieťa by malo mať možnosť bezpečne dosiahnuť do všetkých poličiek zo zeme.
  • Porozmýšľať môžete aj o nábytku, ktorý splní dvojakú funkciu. Napríklad posteľ s úložným priestorom, kde schováte hračky.

Miesto na sedenie/učenie

Detský nábytok by mal poskytovať viacero možností sedenia. Dieťa totiž potrebuje pohodlne sedieť napríklad pri čítaní obľúbenej knihy, ale aj pri písaní domácich úloh, ak už dieťa chodí do školy. V tomto prípade je nutný písací stôl. Ideálne je, ak je to multifunkčný stôl, ktorý slúži aj na prípadné uloženie počítača. Mal by mať tiež množstvo zásuviek na písacie potreby, papiere, knihy a podobne.

Miesto na pohodlné čítanie pre dieťa je potrebné vtedy, ak nechcete, aby sa dieťa počas dňa zdržiavalo v posteli, v ktorej spí. Túto funkciu dokonale splní napríklad sedací vak alebo pohodlné detské kresielko. Postačí však aj koberec s niekoľkými vankúšmi, ak vaše dieťa rado sedáva na zemi.

Pre pohodlný spánok

Pri výbere detskej postele máte mnoho možností. Na trhu sú dostupné rôzne dizajnové postele v tvare auta pre chlapcov, či s baldachýnom pre dievčatá. V každom prípade by mala byť posteľ pohodlná, no hlavne bezpečná. Ak je dieťa menšie, pouvažujte o bočniciach, ktoré zabránia nočnému pádu. Nezabúdajte, že izba sa má páčiť najmä vášmu dieťaťu. Ak teda vyberáte detský nábytok, zapojte ho! Počúvajte jeho názor a nechajte ho, nech spolurozhoduje pri výbere.

 

Pridaj komentár